Gdy teściowa chce wszystko wiedzieć…

Nie zniżaj się do jej poziomu

Jeżeli masz do czynienia z kobietą o naprawdę podłym usposobieniu, nie powtarzaj nigdy jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę zrobić jej na złość za to, co ona tobie zrobiła, odpuść. Neutralna postawa pozwoli nie dopuścić do zamieszania i dramatu, który zapewne szybko obiegnie całą rodzinę.

Przemyśl na poważnie swoją rolę

Gdy teściowa chce wszystko wiedzieć...

Spójrz na wasze relacje nieco z boku, obiektywnie oceń, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób specjalnie nie próbujesz wywoływać konfliktówj, czy czasem nie jest tak, że chcesz, aby nie czuła się specjalnie dobrze. Być może jednak to Ty robisz takie rzeczy, które prowokują ją do podejmowania takich, a nie innych kroków.

Spełnianie jej zachcianek nie wyjdzie Ci na dobre

Nie pozwalaj sobą manipulować. Ona chciałaby, żebyś robiła wszystko pod jej dyktando: gotować masz w taki sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Pokaż jej wyraźnie, że to Twój dom i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Uśmiechnij się i powiedz to wprost.

Nie bierz udziału w konflikcie małżonka

Stwórz grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i z pewnością w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich wyjątkowo negatywnych emocji wobec niej. Takie roznoszenie konfliktu grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.

Porozmawiaj szczerze z partnerem

Spróbuj go nakłonić, aby przyjrzał się konfliktowi. Jego ingerencja może skrócić czas „wojny domowej”. Dodatkowo warto, aby przedstawił swój punkt widzenia – dzięki temu będziesz wiedziała na czym stoisz.

W nosie mniej krytykę

Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju robić i opowiadać na Twój temat teściowa. Chyba że rzeczywiście ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wtedy przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie komentarze nie na miejscu i uszczypliwości puszczaj mimo uszu. Istnieje spora szansa na to, że wdawanie się w kłótnie i prowokowanie awantur niewiele pomogą, a ona i tak nie zmieni swojego zachowania.

Teściowa urządza sobie częste wizyty u was

Kiedy teściowa pojawia się w Waszym domy zbyt często a przy tym zawsze wywiązuje się konflikt – jest na to jeden sposób. Za każdym razem, kiedy ona przyjdzie bez uprzedzenia – po prostu powiedz, że nie masz czasu na wizytę, ponieważ masz inne plany. Wyjdź wtedy nawet na spacer z dzieckiem, ale ją wypraszając. W końcu nauczy się, że warto najpierw zapytać czy zapowiedzieć swoją wizytę.

Bądź bardzo asertywna

Niekiedy trudno powiedzieć teściowej, że jej sposób bycia lub decyzje jakie podejmuje wobec Waszej rodziny wcale nie pokrywają się z Twoją wizją, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.

Pozytywna rzecz

Pamiętaj, że teściowej możesz podziękować za przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża. Ona dała mu życie, uczyła go wszystkiego i jeśli trafił się tobie super facet, wspomnij teściowej, jak dobrze dała sobie radę jako matka. Takie docenienie jej starań może przełamać między wami lody.

Nie próbuj jej do siebie przekonywać na siłę

Nie ma sensu robić wszystkiego, aby zdobyć sympatię teściowej. To normalne, że każdy postrzega innych na swój specyficzny sposób i to, co Ty lubisz niekoniecznie musi być także w kręgu jej zainteresowań. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, szybciej nauczysz się być asertywną i mieć swoje zdanie, nawet kiedy ona ma całkiem inne.

Nie próbuj nawet niczego udawać

Bądź grzeczna na tyle, na ile możesz. Jednak nie udawaj  przed nią, czy przed mężem super przyjaźni, której nie ma. Nawet jeżeli podejmujesz takie wysiłki, ale nie ma w nich szczerości, to fałsz będzie wyczuwalny.

Praktykuj zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa zbyt mocno angażuje się w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie masz ochoty do wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie zadręczaj się.

Odrzuć swoje oczekiwania

Jeśli w twojej wyobraźni ułożyła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją zostaw. Wasz „związek” najpewniej nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie zrozumieć Wam siebie nawzajem.

Nie daj się zakrzyczeć

Może teściowa raz czy drugi poczuje się urażona, ale czy to aż tak wielka tragedia? Oczywiście, że konflikt nie będzie czymś przyjemnym, a teściowa na plac boju wyciągnie ciężką artylerię w postaci obrażania się, trzaskania drzwiami, wrzasków i szlochania. Po paru takich atakach wściekłości, pojmie jednak, że nie ma do czynienia z kimś, kogo może sobie ustawić.

Nie zapominaj o empatii

Dzięki odpowiedniej dawce empatii możesz to, co teściowa czuje czy myśli i nieco inaczej spojrzeć na jej sytuację. Ona też ma swoje marzenia, nadzieje czy obawy, które związane są z jej dzieckiem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zastanowienia się, z czego wynikają jej działania i intencje, sprawi, że szybciej zdołasz obiektywnie ocenić sytuację i być może także nieco łagodniej zareagować na pewne niedogodności.

Panuj nad nerwami

Nie wybuchaj złością, nie krzycz, nie wdawaj się w awantury. Postępuj z uśmiechem na ustach, bądź jednak konsekwentna i stanowcza. Udowodnij jej, że jesteś dojrzała i świadoma, pokonaj ją jej własną bronią.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę