Jak pokonać paraliżujący strach ?

Przerysuj swoje strachy

To sposób, który naprawdę może pomóc. Opowiedz komuś, czego się boisz, używając dramatycznych słów i emocji. Powtórz to kilka razy, przy każdej opowieści wyolbrzymiając historię. Niedługo później zdasz sobie sprawę, że w końcu zaczniesz się śmiać.

Kino może pomóc

Poczujesz się lżej, jeśli przez pewien czas pobędziesz w pewnej odległości od swoich myśli. Umożliwi ci to seans filmowy, który zajmie Twoje myśli.

Jak pokonać paraliżujący strach ?

Obejrzyj kabaret

Kiedy się śmiejesz to wzmacniasz odporność, Śmiech powoduje, że słabiej odczuwasz ból, leczy rany, pozwala poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jeśli będziesz lękowi śmiać się w nos, przestanie cię za niego wodzić.

Nie koncentruj się na strachu

Żeby nie dopuścić do nakręcenia spirali negatywnych myśli, zacznij robić cokolwiek innego. Dobrze, żeby była to czynność mechaniczna, ale angażująca cię.

Gadzi mózg

W prymitywnej części naszego mózgu, w ciele migdałowatym, pojawia się strach, jako jedna z pierwotnych emocji. Płaty czołowe oraz inne części mózgu wprowadzają logikę do naszego myślenia. W stanach niepokoju warto się do niej odwołać. Gdy zaczniesz się czegoś bać, pomyśl trzeźwo o realnych zagrożeniach, które właściwie nie istnieją, bo są wytworem Twojej wyobraźni, co wynika z lęków.

Zobacz też: https://blog.otylia.pl/jak-pokonac-strach/

Uprawiaj sport

Wyprawa na rower, trucht dookoła osiedla, pływanie, sporty siłowe, prace w ogródku. Każdy wysiłek jest przeciwdepresyjnym ćwiczeniem, ponieważ podnosi poziom dopaminy i serotoniny w organizmie.

Zaakceptowanie strachu

Pogódź się z tym, że uczucie strachu będzie Ci towarzyszyło i może pojawić się w momentach, gdy podejmujesz się działań, które nie są dla Ciebie znajome lub powodują, że musisz opuścić swoją strefę komfortu. Jest coś dziwnego i przyprawiającego o dreszcze, gdy wyruszasz zdobywać nowe nieodkryte dotąd miejsca bez żadnej gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i wszystko będzie dokładnie tak, jak zakładał plan. Nie pozwól jednak, aby powstrzymywało Cię to przed zrobieniem czegoś nowego.

Kojąca natura

Czy jest coś, na co możesz patrzeć, aby poczuć się lepiej? Zwykle jest to natura. Chmury, woda, drzewa. Jeśli nie masz przyrody obok siebie, poszukaj pięknych zdjęć w internecie.

Strach dzieje się tylko w Twojej głowie

Im bardziej pozwalamy, aby nasz mózg analizował, kreował różne negatywne wizje tym bardziej sprawiamy, że zaczynamy wyolbrzymiać sytuację co znacznie zwiększa w nas strach. Zaczyna nas ona przerastać i widzimy rzeczy w sposób bardziej skomplikowany niż są one w rzeczywistości.

Spróbuj przejąć kontrolę nad strachem

Stań oko w oko ze swoim strachem starając się konsekwentnie robić co najmniej jedną rzecz, której się obawiasz, bez względu na to, jak trywialne mogą być działania jakie podejmiesz. Badania pokazują, że wielokrotne próbowanie konfrontacji z tym, czego się obawiamy obniża naszą reakcję psychologiczną na takie sytuacje. Sprawia, że jesteśmy w stanie łatwiej sobie z nimi poradzić lub nawet kompletnie wyzbyć się strachu.

Spróbuj pokochać swój strach

Wyobraź go sobie. Jak narysujesz swój strach? Jako potwora z wielkimi zębami? Czy może jest czarną plamą bez twarzy? Zimną mgłą? Postaw strach obok siebie i napisz do niego jak do przyjaciela. Pomyśl o tym, że to jest stwór, który może istnieć obok Ciebie, który też ma wolę życia.

Spróbuj wskazać swoje największe strachy

Określ dokładnie, czego się boisz i dlaczego się tego boisz. Odpowiedz sobie na pytanie, czy moje obawy są rzeczywiście straszne i uzasadnione, biorąc pod uwagę sytuację, w które aktualnie się znajdujesz? Zrozumienie źródeł i przyczyn naszych lęków pomaga nam zrozumieć, co tak naprawdę czujemy i skąd się to bierze.

Podejmij próbę zapanowania nad strachem

Gdy przyznasz się przed sobą, że odczuwasz lęk, opanuj swój strach i zamień go w swojego sprzymierzeńca. Daj sobie moment, aby w bezruchu poczuć emocje, które Cię ogarniają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie dopuść do tego, aby Cię sparaliżowały i sprawiły, że nie dasz rady funkcjonować normalnie.

Użyj mantr

Doskonale sprawdzają się buddyjskie mantry typu: „Mogę być wypełniona miłującą dobrocią”, „Jest ze mną zdrowie i szczęście”, „Mogę doświadczyć obfitości”.

Uświadomienie sobie, że strach występuje

Jak tylko ogarnie Cię uczucie strachu, zaakceptuj, że pojawił się i że jest to naturalne zjawisko – odczuwać strach. Strach najzwyczajniej w świecie ogarnia Cię gdy spotykasz się z czymś nowym, bądź gdy w Twoim życiu pojawiają się jakieś przeszkody czy też trudne momenty.

Nie zapominaj o oddychaniu

W sytuacji gdy skupisz się na opanowaniu swojego oddechu, licząc głębokie wdechy i wydechy, wyciszysz gonitwę myśli, która wzmacnia twój niepokój.

Poszukaj tych, którym się udało wygrać ze strachem

Porozmawiaj z kimś, kto obecnie lub w przeszłości robił rzeczy podobne do tych, o których Ty marzysz, jednak obawiasz się, że sobie nie poradzisz. Spytaj go, czy również doświadczał strachu i czy bał się w czasie ich wykonywania, a jeśli tak, jak sobie był w stanie z nim poradzić i go przezwyciężyć.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę