Tarot: Praca

Lista błędów przy szukaniu pracy

Tarot: Praca

Nie potrafisz siebie dobrze sprzedać

Czy masz tego świadomość, czy też niekoniecznie – sprzedajesz. Siebie, swoje kompetencje, swój charakter, swój czas. I choćbyś nie wiem jak tego nie chciał przyjąć do wiadomości, czy protestował– tym bardziej sprzedajesz, tyle że z niekorzyścią dla siebie. Im prędzej zdasz sobie sprawę, że twoje zasoby to produkt, który warto dobrze sprzedać, tym większa jest szansa, że znajdziesz nową pracę szybciej niż Ci się wydaje..

Musisz zwiększyć swoją aktywność

Dziś musisz ubrać swoją osobowość, doświadczenie i kompetencje w ramy „produktu”, wypromować go i sprzedać. Możesz to robić za pomocą różnych sposobów. Najłatwiejszym i najbardziej dostępnym są portale społecznościowe, znajomości, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to postaraj się i je zdobądź! Dlaczego to tak ważne? Po to, aby – po pierwsze – być może przydać się im w przyszłości, a po drugie opowiedzieć im o tym, co umiesz i poprosić ich, aby polecili cię dalej.

Nie masz świadomości swoich kompetencji

Kiedy masz świadomość swoich dobrych stron i wiesz w czym możesz się sprawdzić oraz znasz cechy, którymi możesz się pochwalić w trakcie rozmowy z rekruterem, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy masz wiedzę, która pozwoli Ci zaistnieć. Ale bądź ostrożny! To muszą być Twoje rzeczywiste kompetencje. Nie mów o rzeczach, których nie potrafisz, a jedynie jest to coś, co chciałbyś u siebie widzieć, tylko prawdomówność może sprawić, że w przyszłości nie nabawisz się niepotrzebnego stresu i problemów.

Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za rekrutację dostają wiele różnych cv od kandydatów. Z częścią z nich umawiają się na spotkania w celu bliższego poznania. Pokaż, że masz w sobie coś, na co warto zwrócić uwagę. Że chcesz od życia czegoś więcej, niż tylko „jakoś przetrwać”. Że fajnie się z tobą rozmawia i jesteś ciepłą, entuzjastyczną osobą. Że chcesz być częścią zespołu i działać dla dobra firmy.

Nieokreślone wartości życiowe i zawodowe, którymi się kierujesz

Jeśli Ty nie wiesz, co jest dla Ciebie istotne, to nikt inny Ci tego nie powie. Bez zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze będzie Ci bardzo ciężko znaleźć właściwą pracę. Pomyśl o swoich wartościach jak o drogowskazie, dzięki któremu łatwiej Ci będzie podejmować decyzje, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy realizowania nowego zadania. Jak zacząć działać? Musisz sprawdzić, czy interesujące Cię ogłoszenie pomoże Ci spełnić Twoje marzenia zawodowe. Musisz wiedzieć, czy polegając na swoich wartościach możesz poczuć satysfakcję zawodową.

Brak chęci do pozytywnego nastawienia

Tu nie chodzi o pozytywne myślenie o sobie, a raczej o to, że nie masz wiary w to, że możesz sprawdzić się na danym stanowisku. Nie bez znaczenia jest też to, co Ty myślisz o ludziach,którym zamierzasz opowiadać o chęci zdobycia pracy w nowej firmie. Nie wiem, czy wiesz, ale firmy nie lubią zatrudniać osób, które mają skłonności do bycia wiecznie niezadowolonymi i są negatywnie nastawione do zmian i rozwoju osobistego. Jeśli posiadasz takie cechy, to warto nad tym popracować od razu!

Brak wiary w swoje możliwości

Kiedy nie potrafisz uwierzyć we własne możliwości, to jest duża szansa na to, że nie zdecydujesz się na realizację nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze. Na szczęście możesz sobie z tym poradzić. Zgłaszając się do specjalisty (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który pokaże Ci, jak radzić sobie z brakiem wiary we własne możliwości.

Brak świadomości swoich osiągnięć

Nie ma lepszego sposobu na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony niż pewność siebie. Wiedza o tym, co Ci wyszło, jak jaką drogę musiałeś pokonać aby zdobyć to, co dzisiaj umiesz. Potrzebujesz wizji, znajomości własnych wartości i świadomości kluczowych kompetencji.

Nie masz zdefiniowanego celu

„Szukam jakiejkolwiek pracy obojętnie gdzie.” Nie istnieje coś takiego jak jakakolwiek praca. Poza tym – nie możesz zatrudnić się do jakiejkolwiek pracy, do niektórych z nich nie masz po prostu odpowiednich kwalifikacji. Sprecyzuj jaki jest twój cel, przemyśl co dobrze Ci wychodzi, w czym będziesz dobrze się czuć. Czego szukasz, co chcesz znaleźć?

Nie koncentrowanie się na tym, co pracodawca będzie konkretnie z ciebie miał

Ty oczekujesz wysokich zarobków, ciekawej oferty na pakiety socjalne, opieki medycznej, umowy na stałe itp. A co pracodawca będzie z ciebie miał? Popatrz na cały proces rekrutacji oczami pracodawcy. Czego byś wymagał od każdego kandydata? Oprócz kompetencji i doświadczenia? Może świetnej znajomości języka obcego? Albo umiejętności strategicznego myślenia?

Nie posiadasz konta na Linkedln

Jeśli dotąd wydawało Ci się, że posiadanie kont na portalach społecznościowych to nic istotnego, to powiem Ci, że jesteś w błędzie! Duża liczba osób, właśnie tam otrzymały propozycję współpracy. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o Twoim istnieniu? Pokaż im dlaczego warto zwrócić na Ciebie uwagę i zadbaj o to, abyzdobywać przydatne kontakty jakie mogą przydać Ci się w przyszłości.

Brak strategii poszukiwania pracy

Dzięki temu, że dokładnie zapoznasz się ze strategią poszukiwania pracy minimalizujesz frustrację z tym związaną, bo wybierasz odpowiednie metody szukania pracy do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji ,w jakiej aktualnie się znajdujesz. Przy budowaniu strategii wybierasz wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Później tworzysz plan i powoli go realizujesz.

Nikt Cię nie wspiera w Twoim życiu zawodowym

Zdecydowałeś się na zmiany w życiu zawodowym? Super! Rozejrzyj się i nie rezygnuj ze wsparcia! Gdzie szukać kogoś, kto wstawi się za Tobą? W grupach na Facebooku , które noszą nazwę moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u specjalisty, u trenera biznesu lub mentora, dzięki któremu przebrniesz przez trudne momenty.

Do każdej firmy wysyłasz to samo cv

Kiedy regularnie dopisujesz nowe osiągnięcia do CV masz okazję dopasować się do interesującego Cię ogłoszenia. Możesz pokazać się z takiej strony, która będzie spełniała jego wymagania. Dzięki temu zwracasz na siebie uwagę jako idealny kandydat, z idealnymi kompetencjami na dane stanowisko.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę