Wróżba przyszłości – sposoby jej przewidywania

Niewykluczone, iż ludzie od zamierzchłych czasów byli zdenerwowani faktem, że nie znają przyszłych losów. Życzyli sobie wiedzieć, co czeka na nich w następnych latach i wymyślili kilka pomysłowych metod, żeby spróbować dotrzeć do tych informacji. Każdy z nich ma własną nazwę.

Kapnomancja

Dywinacja na podstawie koloru, kształtu i kierunku unoszenia się dymu nad ołtarzem ofiarnym.

Wróżba przyszłości - sposoby jej przewidywania

Hydromancja

Dywinacja z wody. Interpretowano jej kolor, fale na jej powierzchni, podwyższenie i obniżenie poziomu w naturalnych zbiornikach wody, kręgi i liczbę „kaczek” kamienia puszczonego na wodę. Z wody korzystano również jak z „magicznego kryształu”, próbując ujrzeć w niej obrazy.

Astrogiromancja

Przewidywanie przyszłości za pomocą wielobocznego bączka, którego krawędzie zostały wyposażone w litery lub cyfry.

Demonomancja

Starodawne proroctwa przy pomocy demonów. Jasnowidz albo wzywał demona, albo tylko wypowiadał lub pisał jego imię, później demon w tej lub innej formie dawał odpowiedź na pytanie.

Sideromancja

Wróżba, podczas której na blaszce pali się słomę i interpretuje się jej ślady i wzory, jakie pozostawi na blaszce.

Kartomancja

Przewidywanie przyszłości z kart. Chyba najbardziej rozpowszechniona dzisiaj metoda przewidywania przyszłości.

Halomancja

Wróżenie z soli. Brano naparstek soli, ociupinę wody, mieszano je i jedzono. Przeznaczony małżonek miał się pojawić we śnie i podać napój.

Chrimomancja

Jasnowidzenie z pieniędzy znane od dawien dawna. W naszych czasach można wróżyć z pieniędzy papierowych. Wyciągamy losowy jeden banknot przy czym bez znaczenia jest rodzaj waluty, zadajemy pytanie i sprawdzamy cyfry numeru na banknocie. Zasada jest taka, parzyste liczby są pochlebne dla płci żeńskiej, nieparzyste zaś pochlebne dla mężczyzn. Są dwa sposoby poszukiwania odpowiedzi, w pierwszym trzeba zsumować wszystkie cyfry numeru banknotu. Jeśli np. suma wyniesie 22 to będzie liczbą parzystą. Inny sposób polega na tym, że bierze się pod uwagę ostatnią cyfrę.

Nekromancja

Wzywanie duchów umarłych w celu zadawania im pytań o przyszłość.

Piromancja

Przepowiednia na podstawie płomienia świecy lub lampy naftowej, do którego wrzuca się odrobinę ziół. Jeśli płoną one szybko, to dobry znak. Słaby płomień oznacza smutny los i krótkie życie.

Rafli

Przepowiadano przyszłość z piasku, a dokładniej za pomocą linii rysowanych specjalnym patykiem na cienkiej warstwie piasku przesianego przez sito.

Aleuromancja

Odpowiedzi na pytania pisano na papierkach, papierki umieszczano w kulkach z ciasta zrobionego z mąki pszennej, zapiekano, mieszano i losowano.

Onomancja

Przewidywanie przyszłości na podstawie ludzkich imion lub nazw przedmiotów. U Słowian w okresie świąt młode dziewczyny wychodziły na ulicę i pytały przechodnia o imię. Wierzono, że w ten sposób można poznać imię przyszłego męża.

Owomancja

Przewidywanie przyszłości z kurzego jajka. Bierze się naczynie z ciepłą wodą i rozpuszcza w nim białko. Kiedy się ścina, powstają liczne figury, których kształt trzeba przeanalizować. Natomiast białko, które osiada na dnie naczynia, uważane było za zapowiedź nieszczęścia.

Katoptromancja

Przewidywanie przyszłości za pomocą luster lub błyszczących metalowych płyt.

Geloskopia

Wróżenie na podstawie śmiechu, określanie charakteru człowieka i otrzymywanie pewnych przesłanek w oparciu o to, jak dany człowiek się śmieje. Twierdzono, że ten kto dużo się śmieje jest człowiekiem przyjaznym i sympatycznym, zaś kto rzadko lub w ogóle się nie śmieje, jest chłodny i ma twardy charakter. Cichy śmiech oznacza łagodność, zaś głośny oznacza obcesowość i skłonność do kłamstwa.

Belomancja

Starodawny sposób wieszczenia przyszłości za pomocą rzucania lub balansowania strzałami.

Moleozofia

Interpretacja pieprzyków, brodawek, blizn i innych zmian skórnych. W czasach starożytnych jeden z ważniejszych sposobów wróżenia.

Spodomancja

Przepowiadanie przyszłości z popiołu. Na Słowiańszczyźnie w okresie świątecznym dziewczęta wieczorem posypywały popiołem obuwie, a nazajutrz patrzyły, ile pozostało popiołu na obuwiu. Ta będzie miała najwięcej pieniędzy, na której obuwiu zostało najwięcej popiołu.

Margaritomancja

Przewidywanie przyszłości z pereł. Dawniej wierzono, że perła umieszczona pod przewróconą czaszą powinna wydawać dźwięki, kiedy zbliża się do niej zła osoba.

Gyromancja

Wieszczenie przyszłości za pomocą kręgu wyłożonego literami lub cyframi. Wróżbita chodzi po kręgu dopóki nie potknie się naprzeciwko jakiejś litery.

Apantomancja

Dywinacja z wykorzystaniem spotkanych po drodze zwierząt, ptaków i innych istot.

Klidomancja

Jasnowidzenie za pomocą zawieszonego na nitce klucza.

Bibliomancja

Wieszczenie przyszłości z pierwszej z brzegu powieści, oparte na losowym wyborze tekstu. Było znane już w przedwiecznej Grecji, gdzie w taki sposób wróżono za pomocą zwojów papirusowych. Aktualnie wróży się po prostu otwierając książkę na chybił trafił lub podając numer strony i wers liczony od góry lub od dołu.

Krystallomancja

Początkowo do dywinacji używano kawałka górskiego lub innego przezroczystego kryształu, później kryształowej lub szklanej kuli. Kto chciał poznać przyszłość, uporczywie wpatrywał się w błyszczącą powierzchnię, dopóki nie pojawiły się obrazy lub wizje.

Aksinomancja

Starodawny sposób dywinacji na podstawie topora wbitego w kłodę drewna. Jako odpowiedź interpretowano dźwięki i wibracje, które powstały przy wbijaniu topora.

Punktacja

Sposób jasnowidzenia, podczas którego losowo narysowane punkty łączy się ze sobą liniami i interpretuje się otrzymaną w ten sposób figurę.

Sikomancja

Sztuka dywinacji z pomocą napisów na liściach drzew. Zrywano liść z drzewa i pisano na nim pytanie. Potem kładziono go w bezpieczne miejsce i patrzono w jaki sposób usycha. Im dłużej liść pozostawał świeży, tym lepsza była prognoza.

Auspicjomancja

Starodawna przepowiednia dokonywana na podstawie obserwacji lotu ptaków. Specjalny kapłan zakreślał żelazem pewną przestrzeń, na której oczekiwał znaku od przelatującego ptaka.

Aeromancja

Prastary sposób dywinacji na podstawie wyglądu nieba, obłoków, komet, spadających gwiazd i innych zjawisk występujących na niebie.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę