Ezoteryka. Co to ?

Co to jest ezoteryka ?

Najbardziej oczywiste słowo kojarzące się z ezoteryką to tajemnica. Jest to wiedza dostępna jedynie osobnikom wtajemniczonym, a więc w jakiś sposób uprzywilejowanym społecznie. Jest to termin z pogranicza realizmu i magii, rzeczywistości i snu.

Ezoteryka. Co to ?

Praktyki ezoteryczne

Praktyki ezoteryczne przejawiają się w przeróżnych formach. Jedną z nich jest astrologia- pozornie niewinna próba podglądania przyszłości dzięki informacjom przekazywanym nam przez planety i gwiazdy. Według instancji zajmujących się odczytywaniem owych przekazów, ciała niebieskie determinują nasz charakter, osobowość i temperament. Stąd tez zapewne wzięły się znaki zodiaku. Jedne pasują do siebie bardziej, inne z kolei mniej. Jednakowoż wszystkie opisują charakterologiczną specyfikę każdej z grup. Niektórzy tak ślepo ufają i silnie wierzą horoskopom, że bez zapoznania się z nimi nie podejmują żadnych decyzji. A sytuacje mają mocno ułatwioną: media ze wszystkich stron zalewają nas przepowiedniami i dobrymi radami na każdy temat. Na podobnych zasadach działają wróżenie z ręki czy z kart. Chiromancja polega na interpretowaniu linii występujących na dłoniach w taki sposób, by odkryć przeznaczenie; ich kształt wiele mówi o historii naszego życia. Pozostaje zadać sobie pytanie, na ile jest to tajemna wiedza, a na ile zasada prawdopodobieństwa.

Talizmany i amulety ezoteryczne

Niewątpliwie nieodzownymi atrybutami ezoteryków są wszelkie talizmany, amulety, magiczne kamienie i podobnego pokroju gadżety. Przedmiotom tym od wieków przypisuje się magiczne moce, chociaż tak naprawdę nigdy nie udowodniono ich działania. Niemniej właściciele owych cudownych obiektów są przekonani, że ich posiadanie obroni od złego, przyniesie szczęście tudzież zapewni ochronę przed nieuniknionym. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest różnica między talizmanem a amuletem? Ano jedna, zasadnicza- ten pierwszy ma za zadanie przyciągać do osoby, która go nosi z wiarą i oddaniem, powodzenie oraz  sukcesy; drugi natomiast ma przede wszystkim magiczną moc ochronną i dopiero dzięki temu zapewnia właścicielowi pomyślność. Najpopularniejszym amuletem jest Pierścień Atlantów. Najchętniej noszone talizmany to czterolistna koniczyna, podkowa oraz słoń.

Moda na ezoterykę

Ezoteryka stała się obecnie swoistą modą- pojawiają się internetowe sklepy ezoteryczne, książki ezoteryczne oraz ezoteryczne targi. Co ciekawe, mają one coraz większą rzeszę klientów. Ludzie znudzeni doczesnością, ciągłym pędem i uczestniczeniem w „wyścigu szczurów” poszukują odskoczni. I znajdują ją właśnie w takich praktykach. Liczą na nowe, nieznane dotychczas, wrażenia i doznania. Nie wszyscy są jednak świadomi tego, że mogą się- potocznie mówiąc- przejechać. Wiara w karty, talizmany i amulety oznacza ograniczenie własnych chęci i zaangażowania do minimum. A niestety, nic nie dzieje się bez udziału energii. Przyroda funkcjonuje dzięki bardzo prostemu założeniu- akcja wywołuje reakcję. Samo przez się nic się nie wydarza. Stąd też może wielkie rozczarowanie, gdy kolejny tarot się nie sprawdził a przepowiednie wróżki okazały się pobożnym życzeniem.

Magia ezoteryki

Rzadko zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem popadnięcia w sidła ezoteryzmu. Na podstawie badań psychologicznych i psychiatrycznych stwierdzono, że stosowanie technik okultystycznych może doprowadzić do stopniowego pogarszania się zdrowia psychicznego, łącznie z autentycznym wyobcowaniem i zaburzeniami osobowości. Człowiek słaby psychicznie albo niestabilny emocjonalnie może sobie nie poradzić z przebywaniem w dwu równolegle istniejących światach: realnym i magicznym. Takie rozdwojenie jaźni może zakończyć się leczeniem farmakologicznym bądź hospitalizacją. Niebezpieczeństwem może być też samodzielne igranie z mocami: zamiast udać się do osoby doświadczonej i wyspecjalizowanej w dziedzinie, sami, na własną rękę próbujemy wróżyć z kart tarota dołączonych jako bezpłatny dodatek do gazety lub upewniamy się w swoich decyzjach o zadanie pytając wróżki on-line.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę